Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: CS Universitatea Craiova - CFR Cluj, 0-1 | VIDEO

Unicul gol al partidei a fost marcat de Daniel Bîrligea, la câteva minute după ce a intrat în teren.

Articol de Victor Marin, Publicat: 26 Aprilie 2024, 00:23  • Actualizat: 26 Aprilie 2024, 00:30

Universitatea Craiova a fost învinsă pe teren propriu de CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0 la pauză), într-o partidă din etapa a şasea a play-off-ului Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Bîrligea în minutul 71. Atacantul clujenilor intrase pe teren de doar trei minute, când a primit o pasă de la Panagiotis Tachtsidis. Mijlocașul grec a speculat lentoarea fundașilor craioveni şi a recuperat o minge care ieşea în afara terenului, pe care a reușit să i-o trimită lui Bîrligea.

CFR Cluj a fost echipa care și-a creat multe ocazii, Tachtsidis oferind mai multe pase care s-ar fi putut transforma în gol. Oarecum suprinzător, fundașul dreapta Vasile Mogoș a ajuns de 3 ori în poziție de finalizare, ratând de fiecare dată.

Posibil, cea mai mare ratare a play-off-ului

În afara șuturilor trimise în prima repriză de Markovic (minutele 33 și 40), Craiova a mai avut o ocazie uriașă în minutul 88. Din câțiva metri, finlandezul Pyry Soiri a trimis pe poartă de două ori, însă portarul Răzvan Sava a salvat miraculos.

Clasamentul play-off-ului după etapa a 6-a

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a egalat-o la puncte pe Craiova (34), cele două echipe ocupând pozițiile 3 și 4 ale play-off-ului.

Farul Constanța are 35 de puncte, iar FCSB este lider detașat cu 46 de puncte.

Rapid București și Sepsi (29, respectiv 28 de puncte) mai au șanse mici să prindă un loc în cupele europene.

Ana Bogdan s-a calificat în turul al doilea la Roma
Sport 07 Mai 2024, 20:28

Jucătoarea română de tenis a trecut de canadianca Leylah Fernandez.

Ovidiu Ionescu, al 82-lea sportiv român calificat la Jocurile Olimpice
Sport 07 Mai 2024, 17:58

Ovidiu Ionescu va evolua, alături de Bernadette Szocs, în proba de dublu mixt la tenis de masă.

UTA Arad a câștigat play-out-ul Superligii
Sport 07 Mai 2024, 10:17

U Craiova, Dinamo, Poli Iași, FC Voluntari și FC Botoșani se vor lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Play-off Superliga: Universitatea Craiova - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 06 Mai 2024, 23:20

Cu titlul de campioni asigurat, bucureștenii au pierdut primul meci din acest play-off.

Dorin Codrea, recrutat de Universitatea Cluj
Sport 06 Mai 2024, 18:22

Mijlocaşul defensiv a evoluat în acest sezon pentru Concordia Chiajna, pentru care a marcat 3 goluri.

Play-out Superliga: FC Hermannstadt - Poli Iași, 0-1
Sport 06 Mai 2024, 17:43

Unicul gol al meciului a fost marcat de Adel Bettaieb.

România păstrează titlul de campioană europeană la culturism şi fitness
Sport 06 Mai 2024, 16:47

Cu un total de 161 de puncte, lotul tricolor a dominat competiția organizată la Santa Susanna (Spania).

F1: Lando Norris câștigă Marele Premiu de la Miami
Sport 06 Mai 2024, 08:51

În vârstâ de 24 ani și considerat unul dintre piloţii cei mai talentaţi a noii generaţii, Lando Norris a obţinut primul său...